Wybory samorządowe 2018 odbędą się już jesienią. Do 16 sierpnia Prezes Rady Ministrów ma ogłosić konkretną już datę wyborów.

Termin wyborów samorządowych regulują zapisy Kodeksu Wyborczego, który mówi, że zarządza się je nie wcześniej, niż na cztery miesiące, i nie później niż na trzy miesiące przed upływem poprzedniej kadencji. Oznacza to, że konkretny termin powinien zostać zarządzony między 16 lipca i 16 sierpnia. Wybory samorządowe powinny odbyć się między 17 października, a 9 listopada.

Datę wybierze Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Według prawa musi być to dzień wolny od pracy, więc Premier Mateusz Morawiecki do wyboru będzie miał 21 października, 28 października oraz 4 listopada.

Nieoficjalnie mówi się o 21 października. Przypada wówczas niedziela niehandlowa, co oznacza, że teoretycznie więcej ludzi przyjdzie do urn.

Według Państwowej Komisji Wyborczej rośnie zainteresowanie wyborami samorządowymi.

73% – tyle według najnowszego badania CBOS wynosi odsetek osób zainteresowanych zbliżającymi się wyborami samorządowymi. To o 2 pkt. proc. więcej niż miesiąc temu i jednocześnie o 11 pkt. proc. więcej niż w analogicznym okresie przed wyborami samorządowymi w 2014 roku. W porównaniu z wyborami samorządowymi sprzed czterech lat o 10 pkt. proc. wzrósł też odsetek osób deklarujących udział w wyborach– informuje PKW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz
Proszę wpisz swoją nazwę