Smartfon wyśle Ci ostrzeżenie, jeśli znajdziesz się na zagrożonym terenie. Można już korzystać z nowej n wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień.

Możliwe jest to dzięki geolokalizacji, o którą została uzupełniona aplikacja. Centra Zarządzania Kryzysowego mogą już zawęzić krąg odbiorców ostrzeżeń dla osób przebywających na wybranym, potencjalnie zagrożonym terenie. Przykładem jest np. wypadek drogowy, który zdarzy się na lokalnej drodze. Kierowcy, którzy będą się znajdować w pobliżu, dostaną ostrzeżenie o wypadku.

Zaktualizowana wersja RSO, tylko do końca lipca, została pobrana w sumie 53 tysiące razy. Obie wersje aplikacji funkcjonują równorzędnie ale nowa wersja RSO wymaga co najmniej następujących wersji systemów w telefonie: Android – 4.4.4, iOS – 9, Windows 10 – 1607 (Anniversary Update).

RSO jest darmową usługą, która umożliwia powiadamianie obywateli o zagrożeniach– wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. –Dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w RSO umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. Ponadto, w systemie zamieszczone są też inne ostrzeżenia np. drogowe.

Tylko w 2018 roku (do końca lipca) w RSO ukazało się 5217 różnego rodzaju komunikatów.

Komunikat RSO (o zasięgu wojewódzkim) generuje wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego, a następnie ostrzeżenie pojawia się:

  • w Aplikacji Mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, Windows Phone).
  • na stronach internetowych urzędów wojewódzkich,
  • w programach ogólnopolskich TVP (m.in. TVP1HD, TVP2HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Polonia) w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, napisy DVB), a także na platformie hybrydowej,

Aplikacja dostępna jest za darmo. Dostępna jest również w wersji dlam systemu iOS i Windows ”. Phone.

Do końca lipca 2018 r. aplikacja mobilna RSO została pobrana ponad 800 tysięcy razy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz
Proszę wpisz swoją nazwę