Zakończyliśmy sezon dożynkowy w Gminie Sobótka. Delegacje sołeckie z dumą prezentowały wieńce, a sołectwa celebrowały święto plonów. Powodów do radości jednak w tym roku rolnicy nie mają dużo. 

W Gminie Sobotka zakończył się sezon dożynkowy. Najwcześniej świętować zaczęły Olbrachtowice, bo już 21 lipca, gdzie odbył się sołecki festyn. Pierwsze dożynki odbyły się natomiast  na początku sierpnia w Rękowie. Święto plonów odbyło się również w Strzegomianach, Okulicach, Sulistrowicach, Michałowicach, Mirosławicach i Wojnarowicach. Zwieńczeniem dożynkowych wydarzeń były gminne dożynki w Sobótce.

Wszędzie panowała niezwykle sympatyczna atmosfera i doskonała frekwencja. Za organizację odpowiedzialni byli sołtysi i rady sołeckie, których zaangażowanie widoczne było już na pierwszy rzut oka. Doskonała organizacja pracy i dbałość o najmniejszy szczegół w tych dniach, były gwarantem udanych imprez. 

 

Tegoroczne lato nie należało jednak do najlepszych dla rolników. Susza spowodowała wiele start, które szacuje się w rolnictwie na 2 mld złotych. 

W Gminie Sobótka znajduje się 1495 gospodarstw rolnych. W połowie lipca do magistratu wpłynęło ponad 30 wniosków dotyczących szacowania szkód w uprawach spowodowanych suszą. Wojewoda dolnośląski powołał komisje szacujące szkody w 85 gminach, w tym gminie Sobótka. 

Rolnicy, którzy mają oszacowane przez komisje szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem tegorocznej suszy lub powodzi będą mogli ubiegać się w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc w formie dotacji na powierzchnię upraw, w których szkody wynoszą co najmniej 30 proc.

Ze strony gminy mogą liczyć na wsparcie w postaci niskooprocentowanego kredytu bankowego na wznowienie produkcji, w przypadku, gdy poziom szkód wynosi ponad 30% średniej rocznej produkcji w całym gospodarstwie. Mogą również otrzymać pomoc, gdy szkody wynoszą mniej niż 30% i jest to kredyt bankowy w postaci pomocy de minimis. 

Tegoroczne straty szacowane są na 2 mld zł. Ministerstwo Rolnictwa wylicza, że klęską dotkniętych w całym kraju jest ok. 2,5 mld hektarów upraw i ponad 147 tys. gospodarstw rolnych. Najbardziej ucierpiało województwo wielkopolskie.  Najmniejsze szkody odnotowano w województwie opolskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz
Proszę wpisz swoją nazwę