Hałas, dziurawa droga i tumany kurzu w domach i na podwórzach. Mieszkańcy Sobótki Zachodniej mają już dość i mówią, że nikt nie reaguje na ich protesty. Mówią, że wszystkiemu jest winna pobliska kopalnia granitu i proszą o pomoc gminę. Burmistrz Gminy Sobótka wydaje się jednak problemu nie widzieć.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Urzędzie Miasta i Gminy Sobótka pojawili się mieszkańcy Sobótki Zachodniej. Po raz kolejny prosili Burmistrza i Radę Miejską o pomoc w sprawie uciążliwego hałasu i zapylenia, jaki towarzyszy im na co dzień. Wszystko przez sąsiadującą nieopodal ich domostw, kopalnię granitu. Tiry, które dojeżdżają do kopalni, powodują nie tylko uciążliwy hałas i tumany kurzu, ale i niszczą drogę. –Mamy XXI wiek a żyjemy gorzej niż w średniowieczu. Gmina nie chce ani naprawić drogi, ani pomóc nam dogadać się z kopalnią. Kto ma w tym interes?- pyta jeden z przybyłych na spotkanie mieszkańców.

 Mieszkańcy mają dosyć trwającej od roku katorgi i proszą o pomoc gminę. Niestety bezskutecznie.

Codziennie przejeżdża tutaj nawet  140 tirów  i jest to dla nas mieszkańców bardzo uciążliwe.  Hałas i kurz  uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie-mówi pani Iwona Romanowska, która mieszka przy ul. Chwałkowskiej w Sobótce Zachodniej. -Odbyły się dwa spotkania mieszkańców z władzami gminy i przedstawicielem kopalni , które niestety nic nie dały. Zapewnienia, że strony kopalni o współpracy z nami mieszkańcami skończyły się na obietnicach słownych i nic poza tym. Gmina zostawiła nas z tym problemem samych ponieważ kopalnia płaci podatki do gminy i chyba nie zależy im na zwykłych mieszkańcach. Tak się czujemy, a my też płacimy podatki- mówi zrozpaczona.

Mieszkańcy, którzy przybyli na sesję Rady Miejskiej opowiedzieli o swojej sytuacji szczegółowo. Większość przybyłych mieszkańców, mieszka na terenie Sobótki Zachodniej od urodzenia, jeszcze w poniemieckich domach. Tym bardziej zdziwiła ich odpowiedź radnego Edwarda Żaby, który stwierdził, że mieszkańcy są sami sobie winni.

Radny Edward Żaba twierdzi, że mieszkańcy są winni sytuacji sami sobie.

Wszyscy chcą remontów dróg. Nie tylko Sobótka Zachodnia. Nikt wam się nie kazał tam budować. Wiedzieliście, gdzie mieszkacie, więc teraz nie narzekajcie- mówił w trakcie posiedzenia radny Edward Żaba.

Odpowiedź radnego najbardziej zdziwiła sołtysa Sobótki Zachodniej, Ryszarda Saltarskiego. –Gdzie w tym wszystkim są mieszkańcy i ich dobro? Będziemy walczyć o swoje- mówił.

Będziemy walczyć o swoje- mówił sołtys Ryszard Saltarski

Burmistrz Stanisław Dobrowolski uważa, że środków na remont drogi nie ma, a gmina jest w trakcie rozmów z przedstawicielami kopalni. Nie potrafi jednak powiedzieć, jak długo one potrwają. Do sprawy jeszcze wrócimy.  

10 KOMENTARZE

  1. Pan radny Żaba chyba nigdy nie byl w Zachodniej.. Zachodnia to nie wielkie osiedle jedynie domkow jednorodzinnych. wydaje mi sie ze tych blokow i domów wielorodzinnych mieszkancy sami sobie nie wybudowali… W czasach kiedy powstały na pewno nie jezdzily tamtędy tiry. Swego czasu mieszkalam w Zachodniej i wiem jak to wygląda, tiry jeżdżą od samego rana, halas jest taki że w lecie okna nie można otworzyć. Nie wspominając juz o strasznym kurzu i prędkości z jaka te pojazdy jeżdżą. Ale Pan radny pewnie wybudował sie w innej czesci Sobotki…nie wszystkich jednak na to stać.

  2. Żaba zachował się jak ostatni cham,wielki pan radny?!Kim Ty jesteś że wyjeżdżasz z takimi tekstami do mieszkańców!Najwięcej pieniędzy do gminy daje właśnie SOBÓTKA ZACHODNIA ,niestety jest najbardziej zaniedbana przez gminę.

  3. Pan Żaba jest oderwany od rzeczywistości. Prawda jest taka z powodu ruchu samochodów ciężarowych cierpią nie tylko mieszkańcy Sobótki Zachodniej. Wszyscy , którzy mieszkają przy drodze z Sobótki do Kopalni Granitu, mają dość, hałasu, brudu i smrodu spalin. Problem się nawarstwia, Policja nie reaguje ,stworzono martwe prawo ( ograniczenie prędkości dla pojazdów ciężarowych do 40 h ), którego się nie egzekwuje .Proponuję protest, zablokować drogę dojazdową.

  4. Żenadą jest postawa władz Gminy od wielu lat. Żenadą były wybory. Żenadą była statystyką wyborców. Po tym co pokazali mam nadzieję że otworzyły się oczy mieszkańców i więcej do takich sytuacji nie dopuszczą. Miasto turystyczne, okoliczne wioski ogrom możliwości jakie daje nam zagospodarowanie. Krajobrazy. Przy posiadaniu odrobiny mozgiwnicy w glowach zarzadzajacych Gmina pławiła by się w dobrostanie. Finansowym również. Wstyd i żenada….. moze na kolejne wybory zgłosi się więcej mieszkańców i zrobimy z tym cyrkiem porządek..

  5. Te tiry to przeklenstwo, nie można spokojnje spać bo jezdza jak opetani.
    Jestem mieszkanka Garncarska i codziennie przejeżdża tu nie 140 tirow lecz 1040. Jezdza jak szaleni, choć jest ograniczenie do 40km. W domach pękają ściany i nie można spokojnie wyjść na ulice.
    Prosimy o informację w sprawie kolejnego zebrania, chętnie pojawia się tam mieszkańcy Garncarska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz
Proszę wpisz swoją nazwę