Czy wiesz, że Półmaraton Ślężański należy do wąskiej grupy elitarnych półmaratonów w Polsce? W 2009 roku po raz pierwszy wygrał go Polak!

Przygotowaliśmy dla Was więcej ciekawostek na temat biegu, który odbył się 23 marca w Sobótce. Warto je poznać, nawet jeśli nie jesteś zapalonym biegaczem.

Triumf Polaka

Po raz pierwszy od 2009 roku zwycięzcą półmaratonu był Polak. Nieprzerwanie od 2013 pierwsze miejsce zajmowali Kenijczycy, których w tegorocznej edycji biegu zabrakło. We wcześniejszych latach na podium stawali też między innymi zawodnicy z Ukrainy i Węgier.

Zwycięzca

Zwycięzcą półmaratonu z wynikiem 1:08:12 został Tomasz Grycko, 26-letni polski lekkoatleta, który pomimo młodego wieku ma na swoim koncie już 19 medali w mistrzostwach Polski. W Półmaratonie Ślężańskim startował już trzeci raz.

Popularność

Tegoroczny bieg był drugim pod względem frekwencji Półmaratonem Ślężańskim licząc od 2008 roku, czyli od pierwszej edycji biegu. Wtedy na metę dobiegło 618 osób, w tym roku aż 4078 osób. Nie udało się jednak pobić rekordu z 2016 roku, kiedy to bieg ukończyło 4417 osób.

Kobiety Półmaratonu

Panie stanowiły 21% wśród uczestników. Na metę dobiegło ich dokładnie 862. To wynik lepszy, niż rok temu, kiedy to w całym biegu startowało ich 711, co stanowiło 19% wszystkich zawodników. Najlepszy wynik osiągnęła Tatiana Vernyor z Ukrainy z czasem 1:18:48.

W Koronie Półmaratonów Polskich

Półmaraton Ślężański zaliczany jest do ekskluzywnej Korony Półmaratonów Polskich. Aby ją zdobyć należy w ciągu roku kalendarzowego ukończyć 5 z 11 biegów organizowanych różnych miastach Polski – przeważnie wielkich metropoliach, tj. Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie. Tym bardziej cieszy obecność półmaratonu z Sobótki w tym gronie.

Źródło: http://www.polmaratonslezanski.pl/

Zdjęcia: Łukasz Huzarski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz
Proszę wpisz swoją nazwę